Služby
Raná péče

Úvod
Raná péče je jednou z částí DEMOSTHENA – centra odborné komplexní péče pro děti.
Raná péče je sociální služba určená rodinám s dětmi se zdravotním postižením nebo ohroženým vývojem od narození do 7 let věku, která je realizována v terénu – v domácím prostředí rodiny. Je poskytována bezplatně rodinám s dětmi z celého Ústeckého kraje.
Ranou péči upravuje Zákon O sociálních službách 108/2006 sb. ve znění pozdějších předpisů. Dle tohoto zákona je raná péče poskytována bezplatně.
Cílem rané péče je snížit negativní vliv zdravotního postižení nebo vývojové poruchy na dítě a jeho rodinu, posílit kompetence rodiny a snížit její závislost na sociálních systémech. Pro dítě, jeho rodinu i společnost vytvořit podmínky sociální integrace.
První kontakt je většinou telefonický či prostřednictvím mailu. Sociální pracovník s rodiči domluví informační setkání. Informační setkání probíhá zpravidla v přirozeném prostředí zájemců o službu, případně v prostorách centra. Provede místní sociální šetření. Následně vyplní žádost a shromáždí informace pro komplexní posouzení. Dále jsou předány informace pro uzavření dohody o poskytování sociální služby, základní anamnestické údaje, případně výsledky doposud provedených vyšetření. Stanoví se domluvené datum vstupního jednání – vstupního posouzení.
Vstupní posouzení probíhá v prostorech poskytovatele, trvá zpravidla 45 – 60 minut. Tým komplexně posoudí potřeby klienta, vypracuje zprávu, která obsahuje aktuální stav vývoje dítěte v rodině, návrhy vhodné stimulace a návrhy provedení dalších vyšetření. Zpráva slouží domácímu konzultantovi jako podklad pro následnou práci s dítětem a rodinou. Na základě komplexního posouzení je určen po dohodě s budoucím klientem poradce rané péče pro danou rodinu (domácí konzultant, klíčový pracovník), který následně rodinu plánovaně navštěvuje.
Samotný průběh rané péče spočívá ve výjezdech domácího konzultanta do rodiny, kde s rodiči a dítětem pracuje na základě domluveného individuálního plánu, který vychází z přání rodičů (například nácvik soběstačnosti v oblasti osobní hygieny), výsledků doposud provedených vyšetření a vlastního odborného úsudku a znalostí. Domácí konzultant poskytuje rady a doporučení k podpoře vývoje dítěte, výběru vhodných pomůcek, hraček a doporučuje případná další vyšetření. Při své práci vychází z odborných zpráv, včetně odborného posouzení aktuálního stavu jednotlivých vývojových oblastí.
Výjezdy do rodin jsou standardně realizovány 1x za 6 – 8 týdnů. Na základě předběžné domluvy v pracovních dnech mezi 8-18 hod. Doba konzultace je individuální, zpravidla v rozmezí od 60 – 180 minut.
Návštěvy domácího konzultanta nesuplují péči specialistů v ordinacích. Hlavním a jediným garantem péče o dítě a jeho vývoj jsou rodiče.
Bc. Veronika Kopalová
vedoucí rané péče
tým poradců rané péče
V roce 2023 nás podpořili:

Ústecký kraj

Statutární město Ústí nad Labem

Statutární město Chomutov

Ústecký kraj

Statutární město Ústí nad Labem

Statutární město Chomutov

Statutární město Teplice

Statutární město Most

Město Litoměřice

Nadace ČEZ

Nadace SIRIUS

Demosthenes